Gdzie zalegalizować wagę we Wrocławiu?
Większość sklepów prowadząca sprzedaż detaliczną, w tym sklepy spożywcze, sklepy budowlane czy dyskonty odzieżowe i sklepy z odzieżą używaną, potrzebują do sprawnego funkcjonowania wag elektronicznych. Korzystający z nich muszą pamiętać również o obowiązkach prawnych, czyli o legalizacji wag sklepowych, zgodnie z określonymi w przepisach terminami.
Przedsiębiorca zobowiązany jest do znalezienia we własnym zakresie miejsca, gdzie można wykonać legalizację wag – we Wrocławiu czy innych dużych miastach takich punktów jest sporo, w mniejszych miejscowościach trzeba poszukać nieco dłużej, zanim znajdzie się odpowiednie miejsce i ludzi posiadających uprawnienia do wydawania takich legalizacji.
Legalizacja wag w Województwie Dolnośląskim – kto podlega jej obowiązkowi?
Podmioty gospodarcze oraz instytucje korzystające z legalizacji wag we Wrocławiu wiedzą doskonale, że niedopilnowanie tego obowiązku jest poważnym naruszeniem przepisów prawa. Legalizacją nazywamy zaświadczenie, jakie wydaje Główny Urząd Miar. Jego celem jest gwarancja precyzji podawanych miar oraz zapewnienie, że urządzenie spełnia wszelkie metrologiczne wymagania.
Legalizacja wag sklepowych czy innych, jeszcze bardziej precyzyjnych urządzeń, dotyczy takich branży, jak: gastronomia czy szeroko pojęty handel – w tym sprzedaż w sklepach stacjonarnych oraz sprzedaż sezonowa, np. owoców. Legalizacji podlegają też urządzenia wykorzystywane przez kontrolę celną, a także czynności związane z poborem podatków i innych opłat czy urzędowych należności.
Jednocześnie oznacza to, że powszechnie używane wagi, takie jak wagi kuchenne czy te wykorzystywane roboczo w magazynach, nie potrzebują takiej legalizacji.
Wszystko na temat legalizacji wag we Wrocławiu
Wymienia Zgodnie z ustawą mamy się trzy rodzaje legalizacji wag we Wrocławiu – pierwotną, jednostkową oraz ponowną. Pierwsza wymagana jest przed wprowadzeniem jej do obrotu, drugą wykonuje się w ścisłym powiązaniu z jakimś zastosowaniem, trzecia wykonywana jest zaś regularnie już po użytkowaniu jej w danym miejscu.
Od 2019 roku istnieją nowe przepisy związane z terminami legalizacji. Pierwotna legalizacja obowiązuje przez 24 miesiące bez ostatnich trzydziestu dni. Później o nadanie legalizacji wtórnej należy wnioskować w Głównym Urzędzie Miar lub w autoryzowanym serwisie. Okres jej ważności wynosi dwadzieścia pięć miesięcy. Każde urządzenie otrzymuje naklejkę z datą oraz miejscem legalizacji wagi we Wrocławiu. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest pamiętanie o terminach – za ich niedotrzymanie grozi mandat od 50 do 500 zł.