Zastosowanie wag dynamometrycznych w przemyśle
Kontrola wagi surowców czy gotowych produktów jest bardzo istotnym elementem działalności w wielu branżach. Czy to w transporcie, czy na hali produkcyjnej, gdzie konieczne jest ciągłe nadzorowanie materiałów, posiadanie solidnej, uniwersalnej i dokładnej wagi jest podstawą. W wielu gałęziach przemysłu takim rozwiązaniem są właśnie wagi dynamometryczne. Czym jednak są dokładnie, jak działają i w jakich warunkach można najlepiej wykorzystać ich potencjał? Zapraszamy do lektury!
Czym są dynamometryczne wagi podwieszane?
Niezwykle popularne wagi dynamometryczne służą do ważenia towarów gabarytowych o dużej wadze. Niektóre modele, jak te produkowane przez markę STRAIGHTPOINT RLP, charakteryzuje rozpiętość zakresu pracy od 5 do 100 ton, co czyni je niezwykle uniwersalnymi.
Konstrukcja takiej wagi pozwala na podwieszenie na niej praktycznie dowolnego rodzaju ładunku, jeśli tylko został on wyposażony w odpowiedni do tego celu uchwyt, jak ucho od big baga, okucie czy kabłąk przy pojemniku. Za prawidłowy pomiar w wagach dynamometrycznych elektronicznych odpowiada czujnik tensometryczny, z wyglądu przypominający plaster, na którym są umieszczone ścieżki należące do przewodnika elektrycznego. Te ostatnie odkształcają się na skutek ciężaru, zmieniając posadowienie ścieżek. Jeśli zostanie przez nie przepuszczony prąd, to jego rezystancja będzie inna, a widoczne na wyświetlaczu odchylenia będą odzwierciedlać faktyczną wagę zawieszonego towaru. Dane te są przetwarzane przez elektroniczny moduł, a następnie – jako gotowa informacja dla operatora – wyświetlane na ekranie.
Na czym polega fenomen wag dynamometrycznych?
Użytkowane na co dzień w wielu branżach wagi dynamometryczne są bardzo praktyczne, ponieważ nie wymagają od użytkowników przenoszenia ciężarów w celu ich zważenia. Pozwalają za to zważyć ładunek na przykład tuż przed załadowaniem go na samochód bądź tuż po przywiezieniu towaru. Kompaktowe rozmiary umożliwiają korzystanie z wag zawieszanych w zasadzie niezależnie od powierzchni magazynu czy zakładu. Dodatkowo najlepsze z oferowanych obecnie na rynku modeli, jak niezawodne produkty od STRAIGHTPOINT RLP, cechuje niebywała trwałość i odporność materiałowa, a wszystko za sprawą zastosowania specjalnego stopu aluminium, nazywanego aircraft grade aluminium.
Tak wykonane urządzenie z jednej strony jest bardzo lekkie, z drugiej – odporne na intensywną eksploatację. Co więcej, z pomocą wagi dynamometrycznej z pilotem możliwe jest ważenie statyczne i dynamiczne, a operowanie sprzętem odbywa się za pomocą bardzo praktycznego i prostego w obsłudze pilota o zasięgu nawet do 250 m, co pozwala na bezpieczne wykonywanie powierzonych zadań.
Gdzie najlepiej zastosować wagi podwieszane?
Ze względu na długą listę zalet oraz niebywałą uniwersalność, dynamometryczne wagi zawieszane są powszechnie użytkowane w wielu branżach. Znajdują zastosowanie m.in. w hutach, stoczniach, na budowach, w warsztatach samochodowych, ale również w punktach przeładunkowych, w centrach logistycznych, firmowych magazynach oraz bezpośrednio na terenie zakładów przetwórstwa, służąc do ważenia surowców, gotowych produktów lub odpadów. Wagi dynamometryczne z pilotem pozwalają na ważenie wszelkich nieforemnych i dużych towarów, dlatego ich zakres zastosowania systematycznie się powiększa.