Jak sama nazwa wskazuje, waga laboratoryjna znajduje zastosowanie przede wszystkim w laboratoriach. Mowa tu więc o rozmaitych branżach, takich jak przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny czy chemiczny, które na co dzień korzystają z tego typu urządzeń. Wybierając sprzęt, należy zwrócić uwagę na jego parametry, wykonanie i przede wszystkim markę, gdyż tylko doświadczeni producenci są w stanie zaoferować precyzyjne, niezawodne i trwałe urządzenia.

Rodzaje wag laboratoryjnych – poznaj je i wybierz odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb

Inwestując w odpowiednią wagę laboratoryjną zgodną z jej przeznaczeniem, masz pewność precyzyjnego mierzenia masy towarów i wysokiej jakości pomiarów. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, że istnieją różne rodzaje wag laboratoryjnych.

Pierwszą, którą przedstawimy, jest waga techniczna laboratoryjna. Jej dokładność wynosi 0,1 grama, a nośność 10 kilogramów. Do wyboru są modele stacjonarne oraz przenośne. Na rynku znajdą się również wagi wiszące lub kieszonkowe. Najważniejszą zaletą wag technicznych jest proste i szybkie wykonywanie pomiarów. Najczęściej stosuje się je w laboratoriach przemysłowych.

Z kolei waga szalkowa laboratoryjna może służyć do wyznaczania masy substancji sypkich. Jednak jej działanie polega na wyznaczeniu masy ciała na zasadzie równoważenia sił. Jedną z nich jest ciężar ciała, a drugą ciężar odważników. Warto pamiętać, że masę substancji można wyznaczać z różną dokładnością i w zależności od potrzeb. Na rynku urządzeń pomiarowych znajdują się różne rodzaje wag laboratoryjnych, co ułatwia wybór modelu dopasowanego do konkretnych oczekiwań.

Waga elektroniczna laboratoryjna

Obecnie najpopularniejsze są wagi z dużą dokładnością pomiarów, które mogą współpracować z komputerem. Aby dopasować konkretne urządzenie do potrzeb, należy wziąć pod uwagę rodzaj mierzonej substancji. Wówczas waga elektroniczna laboratoryjna spełni oczekiwania i będzie praktycznym sprzętem zwłaszcza w branżach, gdzie precyzyjny pomiar masy odgrywa kluczową rolę.

Elektroniczne wagi laboratoryjne to priorytet w branżach, gdzie drobna pomyłka może okazać się fatalna w skutkach. Mowa tu o szeroko pojętej farmacji czy branży chemicznej. Najnowocześniejsze modele mają również wbudowane inne moduły pomiarowe. Mierzą nie tylko masę, ale także gęstość. Posiadają dodatkowe funkcje umożliwiające uzyskanie rzetelnych danych. Istnieją także takie rodzaje wag laboratoryjnych, które zapewniają ważenie procentowe i dynamiczne bądź sumowanie pomiarów.